ABC dbania o swój samochód.

przez | 21 października 2022

Jak dbać o swój samochód, co robić, gdy coś się zepsuje

Każdy ma tego jednego przyjaciela, który ma obsesję na punkcie swojego samochodu. Wiedzą wszystkie ins i outs jak dbać o to i co zrobić, gdy coś się zepsuje. Ty, z drugiej strony, mają mgliste pojęcie o tym, gdzie płyn do wycieraczek idzie i że trzeba dostać regularne wymiany oleju. Gdybyś tylko mógł być tak fajny jak twój przyjaciel, jeśli chodzi o samochody. Dbałość o konserwację może wydawać się dużym nakładem pracy, ale w dłuższej perspektywie te drobne wysiłki sprawią, że Twój samochód będzie działał sprawnie i dłużej. Istnieje wiele rutynowych kontroli i usług, które należy wykonywać regularnie, jeśli chcesz, aby Twój samochód był bezpieczny i zdrowy – nie tylko po to, aby nie zepsuł się w najbardziej nieodpowiednim momencie. Przedstawione tutaj czynności konserwacyjne i naprawcze są niezbędne do utrzymania bezpiecznej, wydajnej i niezawodnej pracy Twojego samochodu. Jeśli zepsuje Ci się auto na drodze we Włoszech możesz poszukać części zamiennych na ich rynku za pomocą frazyTutti i ricambi originali aftermarket„. 

Sprawdź olej w samochodzie

Olej jest siłą napędową Twojego silnika i ważne jest, aby monitorować jego stan, a także przebieg, kiedy był ostatnio wymieniany. Olej i filtr oleju należy wymieniać co 10 000 mil lub co 12 miesięcy, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Może się to różnić w zależności od producenta. Nowy olej wydłuża żywotność silnika i pomaga mu pracować płynniej, a także poprawia wydajność paliwa. Olej jest również doskonałym punktem wyłapywania wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się w silniku, więc wymieniając go regularnie, utrzymujesz silnik w relatywnie czystym stanie, dzięki czemu działa on dłużej. Być może zastanawiasz się, czy olej syntetyczny jest konieczny, ale ogólny konsensus wśród ekspertów ds. konserwacji jest taki, że powinieneś używać oleju syntetycznego w silniku swojego samochodu.

Sprawdź swoje hamulce

Wiele osób nie myśli o swoich hamulcach, dopóki nie pojawi się problem. Najlepszym sposobem zapobiegania problemom jest regularne sprawdzanie i kontrola klocków hamulcowych i wirników. Klocki hamulcowe należy sprawdzać co dwa do trzech miesięcy, a wirniki co sześć do 12 miesięcy. Klocki hamulcowe można sprawdzić, dotykając ich powierzchni. Jeśli są one zużyte w ponad 30%, należy je wymienić. Można również sprawdzić wirniki, zdejmując koła i przyglądając się ich powierzchni. Jeśli zauważysz, że powierzchnia wirników jest zgarbiona, powinieneś je obrócić, aby przywrócić im właściwą grubość.

Sprawdź ciśnienie w oponach

Utrzymywanie ciśnienia w oponach na zalecanym poziomie może poprawić oszczędność paliwa, zapobiec nierównomiernemu zużyciu i zmniejszyć szansę na niebezpieczną eksplozję. Powinieneś sprawdzać ciśnienie w oponach raz w miesiącu i w razie potrzeby dokonywać korekty. Ciśnieniomierz do opon można kupić za kilka dolarów w każdym sklepie z częściami samochodowymi. Jeśli ciśnienie w jednej lub kilku oponach jest niskie, można je uzupełnić za pomocą pompki do opon lub kompresora na stacji benzynowej. Należy uważać, aby nie przepompować opon, ponieważ może to spowodować ich nagrzanie i deformację. Przepompowane opony mają również krótszą żywotność i mniejszy przebieg.

Wykonaj coroczny przegląd

Regularne oddawanie samochodu do corocznego przeglądu to najlepszy sposób na wychwycenie wszelkich problemów z samochodem, zanim staną się one większym problemem. Coroczny przegląd pozwoli Ci dowiedzieć się, czy są jakieś problemy z samochodem, które trzeba naprawić. Coroczny przegląd pozwoli wychwycić takie problemy z samochodem jak uszkodzona opona, niski poziom oleju czy zerwany pasek. Najlepszym sposobem na znalezienie renomowanego mechanika do corocznego przeglądu jest zapytanie o rekomendacje. Możesz również znaleźć mechanika online na stronach takich jak Angie’s List.

 Sprawdź swój akumulator

Pilnowanie stanu akumulatora pozwoli Ci uniknąć sytuacji, w której znajdziesz się w samochodzie z padniętym akumulatorem. Tester akumulatorów może powiedzieć Ci, jak mocna jest Twoja bateria. Jeśli wynosi ona poniżej 60%, możesz zlecić jej wymianę lub podłączyć do niej ładowarkę, aby utrzymać ją w stanie naładowania. Jeśli zauważysz zapach siarki pochodzący z obszaru akumulatora w Twoim samochodzie, to dobry pomysł, aby zlecić badanie akumulatora, ponieważ może on ulec awarii.

Podsumowanie.

Podsumowując, dbanie o swój samochód jest ważną częścią życia, o której wiele osób nie myśli. Ważne jest, aby znać podstawy konserwacji samochodu, aby twój samochód mógł trwać jak najdłużej i działać niezawodnie. Jeśli potrzebujesz części do warsztatu samochodowego, to złość się do odpowiedniej firmy która dostarcza takie części na miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *