Mars i teleskop

przez | 12 lutego 2022

Mars to planeta.

Wystarczy powiedzieć, że musisz wybrać odpowiedni moment, aby spojrzeć na Marsa. Jak pokazuje powyższy obrazek, przez większość czasu jest to mała, mało inspirująca czerwona kropka. Jednak gdy jest w pobliżu, jest to duży dysk, bogaty w funkcje do odkrycia. Wystarczy powiedzieć, że musisz wybrać odpowiedni moment, aby spojrzeć na Marsa. Jak pokazuje powyższy obrazek, przez większość czasu jest to mała, mało inspirująca czerwona kropka. Jednak gdy jest w pobliżu, jest to duży dysk, bogaty w funkcje do odkrycia.

W ostatnią niedzielę wyszedłem z domu i skierowałem swój teleskop w stronę Marsa. Jak tylko zobaczyliśmy jego piękną powierzchnię przez okular naszego urządzenia – uśmiech szybko rozprzestrzenił się zarówno na mojej, twarzy 🙂  W rzeczywistości okazało się, że w tym okresie, kiedy są najbliżej (wielka opozycja), nie można tak naprawdę nic dostrzec, ponieważ jest po prostu zbyt wiele burz pyłowych, które się teraz dzieją Ale po zobaczeniu, jak jasne były rzeczy teraz w porównaniu z wcześniejszym dniem? Byłoby to dość niesamowite przeżycie.

Pole powierzchni 1,448×108 km² (0,284 Ziemi)

To jest jedyne zdjęcie, które udało mi się zrobić podczas dzisiejszego zaćmienia. Oczywiście minęło kilka sekund zanim pojawił się Księżyc, a potem znów zrobiło się pochmurno! Ale są też dobre wiadomości: użycie teleskopu dało mi wystarczająco dużo czasu na ustawienie Saturna i Marsa w ich ostatnich fazach przed zniknięciem za cieniem Ziemi na kolejny rok…

Teleskopy mogą oglądać gwiazdy i konstelacje z odległej przestrzeni kosmicznej.

Dzięki ogromnym, nowoczesnym teleskopom i czułym detektorom profesjonalni astronomowie widzą daleko poza możliwościami większości teleskopów przydomowych. Nawet bez teleskopu możemy zobaczyć znacznie dalej. Galaktyka Andromedy i Obłoki Magellana są stosunkowo bliskimi galaktykami, które są wystarczająco jasne, aby można je było zobaczyć nieuzbrojonym okiem.

Wszystko to oglądam na Teleskop: SW EVOSTAR 100ED Montaż: SW EQ-5 Kamera: ZWO

Nocne niebo jest pełne gwiazd, a te gwiazdy są niesamowicie odległe. Odległości mierzone są w latach świetlnych, co odpowiada odległości przebytej przez światło w ciągu jednego roku. To około 9 bilionów km. Istnieje wiele różnych powodów używania teleskopu. Teleskop soczewkowy może być nawet używany do obserwacji lądu. Oferowana jest cała gama pomysłów na obserwacje, które można zobaczyć również przez lornetkę: możliwe są pasma górskie, świat zwierząt, las i zwierzyna, a nawet imprezy sportowe. Podobnie w przypadku obiektów niebieskich mamy do dyspozycji wiele ciekawych celów. Począwszy od naszej Ziemi i Księżyca, przez planety naszego Układu Słonecznego, aż po gromady kuliste, mgławice planetarne, obłoki gazu i galaktyki w kosmosie, mamy do czynienia z niemal niewyczerpaną różnorodnością.

W przypadku obserwacji głębokiego nieba ważne jest odnalezienie drogi na nocnym niebie. W starożytności astronomowie układali wybitne gwiazdy w konstelacje, którym kształtowali i nadawali im nazwy, korzystając ze znacznej wyobraźni. Konstelacje na północnym niebie tworzą w całości postacie z mitologii greckiej. Jeśli porówna się niebo z kulą ziemską, wtedy można porównać konstelacje z granicami. Jasne gwiazdy mogą być porównywalne z dużymi miastami. Zwiedzanie obiektów astronomicznych możliwe jest poprzez wyszukiwanie lokalnie na mapach. Używamy wybitnych gwiazd, aby pomóc w orientacji.

Ciśnienie atmosferyczne 400–870 Pa średnio: 636 Pa

Z daleka Mars jawi się jako maleńka planeta.

Mars jest prawie zawsze widoczny gdzieś na niebie, z wyjątkiem kilku tygodni, kiedy jest w koniunkcji i gubi się w blasku Słońca. Jednak prawie zawsze jest zbyt daleko, aby ujawnić wiele szczegółów, nawet w dużym teleskopie podwórkowym. Kiedy Mars znajduje się w najdalszym punkcie od Ziemi, w odległości 225 milionów kilometrów, planeta świeci skromną jasnością +1,8 magnitudo i ma dysk o średnicy zaledwie 3,5 cala. To mniej więcej taki sam rozmiar jak planeta Uran.

Gdy jest w pobliżu, obserwacja Marsa przez teleskop to spektakularny widok. Kiedy jest najdalej, widok jest znacznie mniej inspirujący. Gdy jest w pobliżu, obserwacja Marsa przez teleskop to spektakularny widok. Kiedy jest najdalej, widok jest znacznie mniej inspirujący. Przybliżenie tego, jak wygląda Mars przez mały teleskop przy powiększeniu około 150x.

Mars jest od lat badany przez astronomów.

Obserwator na Marsie byłby w stanie zobaczyć Księżyc krążący wokół Ziemi, co byłoby łatwo widoczne gołym okiem. Dla kontrastu, obserwatorzy na Ziemi nie widzą gołym okiem satelitów innych planet i dopiero wkrótce po wynalezieniu teleskopu odkryto pierwsze takie satelity (księżyce galileuszowe Jowisza).

W przeciwieństwie do tego Mars jest bardziej kuszący widziany przez teleskop (rysunek 10.3). Planeta jest wyraźnie czerwona, z powodu (jak teraz wiemy) obecności w glebie tlenków żelaza. Ten kolor może tłumaczyć jego związek z wojną (i krwią) w legendach wczesnych kultur. Najlepsza rozdzielczość, jaką można uzyskać z teleskopów naziemnych, to około 100 kilometrów, czyli mniej więcej tyle, ile możemy zobaczyć na Księżycu nieuzbrojonym okiem. Przy tej rozdzielczości nie można wykryć żadnych śladów struktury topograficznej: żadnych gór, dolin, nawet kraterów uderzeniowych. Z drugiej strony, jasne polarne czapy lodowe można łatwo dostrzec wraz z ciemnymi oznaczeniami powierzchni, które czasami zmieniają kontur i intensywność w zależności od pory roku.

Powierzchnia  Marsa 144 800 000 km²

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *