Naukowcy badają życie 1700-letniego mamuta.
Międzynarodowy zespół badawczy prześledził zdumiewającą podróż życiową mamuta włochatego arktycznego, który w ciągu 28 lat pokrył wystarczająco dużo krajobrazu Alaski, aby prawie dwukrotnie okrążyć Ziemię.
Naukowcy zebrali bezprecedensowe szczegóły jego życia poprzez analizę 17 000-letniego.
Stara skamielina z Muzeum Północy Uniwersytetu Alaski. Generując i badając dane izotopowe w ciosie mamuta, naukowcy byli w stanie dopasować jego ruchy i dietę do map izotopowych regionu.
Niewiele wiadomo o życiu i ruchach mamutów włochatych, a badanie dostarcza pierwszych dowodów na to, że przebyli ogromne odległości. Zarys życia mamuta jest szczegółowo opisany w czasopiśmie Science. Naukowcy mogą stwierdzić, gdzie dane zwierzę jadło swoje pożywienie, ile potrzebowało energii i czy było płci męskiej czy żeńskiej, twierdzą naukowcy z University of Alaska Fairbanks (UAF). Źródło: Chris Mahnken/Uniwersytet Alaski Fairbanks Wyniki badań są szczegółowo opisane w najnowszym wydaniu czasopisma Scientific Reports, opublikowanego przez Nature Publishing Group w Wielkiej Brytanii i pojawią się w nadchodzącej książce Mammoths: Ancient Giants Revealed by Science, napisanej wspólnie z profesorem UAF Thomasem G.
„Nie jest jasne, czy był to migrujący sezonowo, ale dotyczyło to poważnego problemu” — powiedział badacz z University of Alaska Fairbanks Matthew Wooller. „W pewnym momencie swojego życia odwiedził wiele części Alaski, co jest dość niesamowite, gdy pomyślisz o tym, jak duży jest ten obszar”.
Naukowcy z Alaska Stable Isotope Facility, której dyrektorem jest Wooller, podzielili 6-metrowy kieł wzdłużnie i wygenerowali około 400 000 mikroskopijnych punktów danych przy użyciu lasera i innych technik.
„Badanie to ilustruje znaczenie ciągłego wspierania infrastruktury i oprzyrządowania we wszystkich regionach Stanów Zjednoczonych” — powiedział Robert Fleischmann, dyrektor programowy w Dziale Infrastruktury Biologicznej.
Mamuty żyły w plejstocenie – epoce, w której duża część Afryki, Europy i Azji zamieszkiwana była przez człowieka.
„To wsparcie pozwoliło naukowcom opisać niesamowitą odyseję tego mamuta włochatego. Wyniki dostarczą wglądu we wzorce migracji przez całe życie niektórych z naszych najwcześniejszych ssaków”.
Szczegółowe analizy izotopowe, które przeprowadzili naukowcy, są możliwe dzięki sposobowi wzrostu kłów mamuta. Mamuty przez całe życie codziennie dodawały nowe warstwy.
Kiedy kieł został podzielony wzdłużnie w celu pobrania próbek, te prążki wzrostu wyglądały jak ułożone w stos szyszki lodów, oferując chronologiczny zapis całego życia mamuta.
„Od chwili narodzin do śmierci mają pamiętnik, który jest napisany w ich kłach” — powiedział Pat Druckenmiller, paleontolog i dyrektor Muzeum Północy UA. „Matka Natura zwykle nie oferuje tak wygodnych i trwających całe życie zapisów z życia jednostki”
Czy wiesz, że zdecydowana większość mamutów nie była pokryta sierścią.?