Planety w kosmicie jakie mamy

przez | 1 marca 2022

Oto jakie mamy planety w naszym układzie słonecznym:

  • Jowisz
  • Mars
  • Merkury
  • Neptun
  • Słońce
  • Saturn
  • Uran
  • Wenus
  • Ziemia

Wczoraj udało mi się uchwycić planety Wenus i Jowisza wraz z jego księżycem. Moje zdjęcia często są zakłócane przez rozgrzane dachy domów w moim mieście – falujące sylwetki, które przypominają mi o miejscu naszego Układu Słonecznego wśród gwiazd! Warto jednak zauważyć, o ile lepsze efekty daje fotografowanie tuż po zachodzie Słońca: nie ma wtedy jeszcze tak dużej różnicy temperatur, co przekłada się na wyraźniejsze zdjęcia bez szumów i ziarnistości. Jedna rzecz pozostaje jednak niezmienna – niezależnie od tego, jaki przedział czasowy obejmuje Twoje zdjęcie (czy jest to poranek czy wieczór).

Merkury – najmniejsza planeta w naszym układzie słonecznym.

Co wiemy o planetach krążących wokół innych gwiazd

Zdecydowana większość planet wokół innych gwiazd została dotychczas odkryta za pomocą metody tranzytów. Technika ta polega na monitorowaniu ilości światła emitowanego przez gwiazdę w czasie i szukaniu spadków jasności, które mogą wskazywać na orbitującą planetę przechodzącą przed gwiazdą. Wszystkie planety w naszym Układzie Słonecznym krążą wokół Słońca. Planety krążące wokół innych gwiazd nazywane są egzoplanetami

Poszukiwanie nowych planet

Odkrywanie nowych planet, których nie można obserwować z powierzchni Ziemi, wymaga wyjścia daleko poza orbitę Ziemi w celu „szukania” nowych planet z odległego i ciemniejszego punktu obserwacyjnego. Odkrywanie nowych planet, których nie można obserwować z powierzchni Ziemi, wymaga wyjścia daleko poza orbitę Ziemi w celu „szukania” nowych planet z odległego i ciemniejszego punktu obserwacyjnego

Astronomowie używają więc innych sposobów wykrywania i badania tych odległych planet. Szukają egzoplanet, obserwując wpływ tych planet na gwiazdy, wokół których krążą. Kolejną zaletą długich obserwacji jest to, że w miarę gromadzenia danych dla gwiazd, o których wiadomo już, że mają planety, małe rozbieżności zdradzają inne planety w układzie. Na przykład, wiadomo, że Upsilon Andromedae posiada układ trzech dużych planet. Nie mniej niż 4 planety krążą wokół gwiazdy HD 160691 i odkryto nie mniej niż 20 różnych układów. Ponownie, żaden z nich nie jest podobny do naszego Układu Słonecznego.

największa planeta Układu Słonecznego to Jowisz 

Czym jest układ słoneczny?

Układ Słoneczny to zbiór planet, księżyców, asteroid, komet, pyłu i gazu, które krążą wokół naszej lokalnej gwiazdy, Słońca. Obejmuje skaliste planety wewnętrzne Merkury, Wenus, Ziemię i Marsa; gazowe olbrzymy Jowisz i Saturn; i lodowi giganci Uran i Neptun. Układ Słoneczny składa się ze Słońca i wszystkiego, co krąży wokół niego, w tym planet, księżyców, asteroid, komet i meteoroidów.

Nasz Układ Słoneczny składa się z naszej gwiazdy, Słońca i wszystkiego, co jest z nią związane grawitacyjnie – planet Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun; planety karłowate, takie jak Pluton; dziesiątki księżyców; i miliony asteroid, komet i meteoroidów. Poza naszym Układem Słonecznym odkryliśmy tysiące układów planetarnych krążących wokół innych gwiazd w Drodze Mlecznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *