Wykładziny oraz meble tapicerowane – jak czyścić?

przez | 13 stycznia 2022

Jak skutecznie wyczyścić meble tapicerowane?

Dywany, wykładziny oraz obicia to praktyczny i wyrafinowany dodatek do wnętrza. Choć te atrakcyjne elementy ozdobne dodają koloru, tekstury i atrakcyjności wizualnej do każdego pomieszczenia – jednocześnie obejmują również kurz i brud. Jednak spokojnie – dobre techniki czyszczenia są w stanie sobie z tym poradzić. Przede wszystkim eliminują zanieczyszczenia, jednakowoż również zapobiegają rozwojowi pleśni oraz usuwają brzydkie plamy. Cykliczne czyszczenie zapobiega przesadnemu zużyciu, zachowując ciepły i przyjazny wygląd dywanów, zasłon oraz tapicerki.

Co zrobić, by dywan jeszcze raz wyglądał jak śmiały?

Bezsprzecznie nie może być ignorowane cotygodniowe odkurzanie – albowiem ta czynność eliminuje szkodliwy brud, piasek oraz inne zanieczyszczenia. Dogłębne czyszczenie natomiast zaleca się co rok, lub półtora. Obszary o dużym natężeniu ruchu oraz tkaniny w jasnych odcieniach wymagają częstszego czyszczenia.

Najlepszą wskazówką jest w pierwszej kolejności zwrócić się do informacji podanych przez producenta – jego specyfikacje są najistotniejszym kierunkiem. Jeżeli niemniej jednak zdarzy się tak, że są one nieosiągalne, przeprowadź szybki test plamkowy, by wskazać, czy Twój dywan ma trwałe kolory – co oznacza, że nie blaknie ani nie farbuje. W jaki sposób wykonać taki test? Nanieś odplamiacz na mało widoczny obszar dywanu oraz pozostaw go na godzinę, a po pewnym czasie wytrzyj czystą, suchą ściereczką z mikrofibry. Poplamiona ściereczka będzie oznaczać, iż środek czyszczący, jakiego używasz, nie jest stosowny dla Twojego dywanu. W związku z tym będziesz musiał eksperymentować dalej z delikatniejszymi przepisami, aż znajdziesz taki, jaki nie powoduje wyżej przytoczonego stanu rzeczy.

Nie zapominaj również, ażeby czyszczenie dywanu zawsze zaczynać od odkurzania. Właściwym pomysłem jest wyposażyć się w doświadczony odkurzacz parowy, albowiem bardzo dobrze radzi sobie z praniem dywanu i wykładziny w biurach i domu. Wolno go kupić w lokalnym sklepie z artykułami domowymi lub ewentualnie sprzętem czy też wypożyczyć w większym supermarkecie. Uważnie postępuj zgodnie z instrukcjami, upewniając się, iż dywan ma dosyć sporo czasu na wyschnięcie, żeby uniknąć rozwoju pleśni. Z wykładziną należy postępować wnikliwie tak samo.

 

 

Czyszczenie tapicerki w meblach – jak powinno wyglądać?

Meble tapicerowane nie mają sobie równych, jeżeli chodzi o nieodzowność regularnego czyszczenia – zwłaszcza w domach z małymi dziećmi oraz zwierzętami. Jednakowo jak w wypadku czyszczenia dywany lub ewentualnie wykładziny – i tutaj zacznij od zapoznania się z etykietami dotyczącymi pielęgnacji mebli. Należy zdjąć oraz wyprać pokrowce, które wolno prać zgodnie z zaleceniami. Połóż poduszki na czystej powierzchni, takiej jak ściereczka, bądź też odstaw je na słońce, aby zagwarantować poboczną ochronę przed pleśnią. Potem poprawnym pomysłem jest odkurzyć poduszkę krótkimi ruchami od góry do dołu, a też wszelkie szczeliny fotela, czy sofy za pomocą nasadki szczelinowej odkurzacza.

Sztuczką jest posypanie mebli z tapicerki proszkiem do pieczenia oraz odkurzenia go po godzinie – co pozostawi wyposażenie w bajecznej świeżości. Jest to klasyczny sposób na zneutralizowanie wszelkiego kłopotliwego zapachu, który tak kurczowo trzymał się tapicerki do tej pory. Toteż, jeśli zależy Ci na tym, aby wyeliminować nieprzyjemne zapachy – to jest ten kierunek. Następne narzędzie, jakie Ci się przyda, żeby doprowadzić meble tapicerowane do czystości to wałek do kłaczków. Przeciętna taśma klejąca przyda się do usunięcia sierści, a przytoczony wałek – do pozbycia się brudu. Nie zapominaj, że wszystkie plamy potrzebują błyskawicznej reakcji, potem są ogromnie problematyczne do usunięcia .

Czyszczenie plam z tkaniny – co należałoby zapamiętać?
• plamy z mikrofibry wolno prędko usunąć,
• jedwab wymaga kompetentnej pielęgnacji.

W tej sytuacji tak samo nigdy nie zapominaj o zapoznaniu się z instrukcją dotyczącą czyszczenia od producenta. Rutynowe czyszczenie dywanów, wykładzin oraz tapicerki zezwala zachować świeży wygląd, jednocześnie przedłużając żywotność tkaniny. Wypada niemniej jednak pamiętać, że bywają zanieczyszczenia tak ciężkie, iż nie obejdzie się bez narzędzi, wiedzy i doświadczenia – dzięki którym tapicerka zostanie doprowadzona do pożądanej czystości.

Kategoria: Dom